Ibland blir jag faktiskt förvånad och fundersam över att vissa bara tycker sig ha rätten att basunera ut sina åsikter utan vidare eftertanke! Ibland är det kanske lätt att skriva mindre trevliga eller egentligen helt ärliga saker bakom en skärm! Lättare, för då möter man inte ansiktet på den som läser och kan därför inte avläsa att personen faktiskt blir sårad!
Med ovanstående sagt vill jag återigen tala om för er vikten av att ha distans till sociala medier! Mina bilder avspeglar inte alls min vardag och är inte heller meningen att göra det! Självklart ser ju mitt hem ut som det gör på bilderna men vi lever i detta hem, vi leker i detta hem och vi stökar ner i detta hem! Bilderna är avsedda för att ge inspiration vad gäller inredning. Vad jag väljer att visa är en bråkdel av vårt hem! Barnen har leksaker i färg, de får leka med sina saker, vi har fullt med disk i diskhon, klädhögar lite varstans. Vi har faktiskt en vardag och full aktivitet i vårt hus
Då det är återkommande kommentarer till mig från följare eller omgivning om funderingar hur jag orkar ha det så fint jämt, hur barnens rum kan vara så dystra mm så förstår jag ju att många ändå tänker att mina bilder avspeglar verkligheten. Vilket gör det än mer viktigt att lyfta och diskutera detta och försöka prata om den press och stress som sociala mediers perfekt arrangerade bilder medför. Men också utifrån att våra barn och ungdomar idag matas med input från sociala medier och har inte alltid förmågan att se bortom det bilderna visar.
Som jag skrivit i tidigare inlägg så kan jag många gånger fundera på vad jag bidrar till att få andra att känna som tänker att mina bilder speglar hela min vardag och det känns därför extra viktigt att då och då återkomma till detta ämne, där jag åtminstone i text kan försöka påminna er men också mig själv om verkligheten bakom bilderna, att kliva tillbaka och tänka, nä just ja, hon/han har precis lika mycket vardag med stök, smuts och färgsprakande leksaker i sitt liv som alla andra, det är bara en bild"
Tack för ordet