augusti 2017 | Mittpallas
  • Magazine
  • Bloggar
    • Nya bloggar
      • Design & inredning
      • Foto
      • Föräldraskap
      • Mode
      • Träning & hälsa
    • Topplistor
    • Foto
    • Föräldraskap
    • Mode
    • Träning & hälsa
  • Fler
    • Design & inredning
  • Topplistor
  • Skapa blogg
MittpallasInredning Styling Inspiration
Gå till ,[object Object]
Mittpallas
Mittpallas
Frida

Hej! Mamma, sambo inredningsgalen 36 åring som bor på landet i Piteå.

Ägare till instagramkonto @mittpallas följ görna


För sammarbete eller kontakt maila till mittpallas@gmail.com


  • Nouw

Arkiv

  • juli 2019
  • juni 2019
  • maj 2019
  • mars 2019
  • februari 2019
  • januari 2019

Kategorier

  • Allmänt
  • Barnen
  • Barnrum
  • DIY
  • Erbjudanden
  • Färger
  • Hallensch
  • Hemma hos oss
  • Inspiration
  • Instagram
  • Jag
  • Jul
  • Nyheter
  • Odling
  • Okategoriserade
  • Personligt
  • Recept
  • Tips från mig
  • Trädgård
  • Utekök
  • barnrumsinspiration
  • sovrum

Vem är jag?

torsdag 31 augusti 2017, 16:41

Nu ni, hade jag tänkt bjuda lite på mig själv då jag tänker att det kanske är på sin plats att berätta lite mer om vem jag är. Jag är en 37-årig tjej (känns bättre att skriva tjej ;) ) Har två barn tillsammans med min sambo Lars. Freja blir 5 år i januari och är familjens lilla virvelvind med energi till tusen. Vilgot blev 2 nu i augusti och är en riktig liten charmknutte. Jag är utbildad socionom och arbetar som socialsekreterare. Vi bor tillsammans i en Norrbottensgård i en by utanför Piteå. Ingen av mina kompisar skulle ha gissat att jag skulle bo på landet när jag "blev stor". Kanske inte jag heller men jag är otroligt tacksam över den uppväxt vi kan ge våra barn. Jag är envis, har inte alltid så bra tålamod, omständig om ni frågar min sambo. Jag har lätt till skratt och lätt till tårar, en disneyfilm och det är kört för min del. Pratar mycket gör jag också. Oftast ganska höga krav på mig själv på gott och ont. I måttliga mängder ser jag det som en drivkraft som hjälper mig nå mina mål! Otroligt dålig på att stava vilket ni också lär märka! Haha..

Det var allt för denna gång! Varför jag startade med instagram och blogg får ni veta framöver så håll er nära! Ha en fin kväll!    
  • Hemma hos oss, Jag

Gillar

Kommentarer

En liten skrivbordshörna

onsdag 30 augusti 2017, 07:45

Som många av er säkert redan vet så tycker jag det är så kul att ändra och inreda i barnens rum. Det handlar om allt från små detaljer till större möbler. Ibland har jag tur och hittar gammalt som blir nytt med lite färg. Senaste "piffet" är i Vilgots rum. Där har ett skrivbord och stol från Fermliving architectserie flyttat in, ni hittar dem här. Han är ju trots allt två år så det är klart att behovet av skrivbord finns. ;)

Planet från upwarsaw passade toppen där i hörnet, de hittar ni här. Det är inte alltid enkelt att få till rum med snedtak. Det är supermysigt men svårt att nyttja både vägg och golvyta. Dock passar det ju perfekt för små barnmöbler. Jordgloben som står på skrivbordet fick min sambo när han var liten och den är verkligen en liten karamell.

Inlägget är i samarbete med http://www.babyshop.se och http://upwarsaw.com  
  • Barnrum, Färger, Hemma hos oss

Gillar

Kommentarer

Sommarens projekt

måndag 28 augusti 2017, 18:10

Hej på er!

Så var måndagen snart över och jag måste erkänna att jag är lite smått sliten efter helgens trevligheter. Sängen var otroligt varm och skön i morse.

Jag har sedan länge lovat på instagram att visa bilder på vårat glashus och det utekök som har varit ett av sommarens alla projekt. Uteköket är fortfarande inte helt klart men så pass att jag har lyckats ta några bilder. Vi har tagit hjälp av en snickare att bygga stommen för att spara lite tid till annat. Efter det målade vi stommen svart för att den skulle smälta in i glashusets som också är svart. Sedan har vi gjutit bänkskivan i betong. Jag valde diskho i svart komposit samt en svart blandare. Jag är otroligt nöjd över hur uteköket blev och förhoppningsvis kommer vi snart kunna koppla in vattnet också så att vi kan använda det.

Bredvid uteköket har jag placerat en rottingfåtölj från Bloomingville som jag hittat hos www.solheminredning.se. Den hörnan har blivit min favorit i glashuset om än inte särskilt många minutrar hunnit avverkats där då man ofta får parera små händer som sliter ned alla omogna tomater, precis som det ska va...haha

Ha en fin kväll!

     
  • Okategoriserade, Utekök

Gillar

Kommentarer

Mittpallas

  • Gå till Profil
  • Gå till Startsidan
  • Gå till RSS
  • Gå till Sitemap

Blogga på Nouw

  • Skapa konto
  • Tjäna pengar på din blogg
  • Tagga produkter med Metapic
  • Flytta din blogg till Nouw

Bloggar

  • Allmänt
  • Annat
  • Design & inredning
  • Foto
  • Föräldraskap
  • Hästar & ridsport
  • Mat & recept
  • Mode
  • Personligt
  • Resor & utland
  • Sport
  • Träning & hälsa

Nouw

  • Magazine
  • Allmänna villkor
  • Sekretesspolicy
  • Kakor
  • Kontakta oss
  • Hjälp
  • Driftinformation
  • Build: 2021-03-05 13:40